مراقبت های بهداشتی برای شادابی پوست

اولین توصیه های مراقبت پوستی و شادابی پوست

 

 1. مراقبت از آفتاب

 2. مراقبت از خشکی پوست

 3. عدم مصرف سیگار برای شادابی پوست

 4. عدم اسکراب پوستی در پوست دارای ضایعه

 5. استفاده از محصول های غیرکومدوژن در بیماران مبتلا به آکنه.

محصولات مراقبت پوست

 

محصولات انتخابی برای مراقبت پوست شامل:

 1. صابون ها و پاک کننده ها

 2. تونرها، قابض ها، شفاف کننده ها

 3. مرطوب کننده ها

 4. کرم های دور چشم

 5. ضدآفتاب

 6. لایه بردارها

 7. ماسک ها

صابون ها و پاک کننده ها

 • هدف استفاده از این ترکیبات پاک کردن آرایش، چربی و کثیفی از سطح پوست و شادابی پوست است که جهت سرعت بخشیدن به تمیزکردن پوست از این فرآورده استفاده میشود.

 • مدت ها صابون به عنوان پاک کننده اصلی بود ولی امروزه پاک کننده های جایگزین صابون استفاده میشوند چرا که رطوبت پوست را بهتر حفظ میکنند.

 • پاک کردن پوست اساس حفظ سلامت پوست است. این ترکیبات در مورد پوست خشک باید ملایم بوده و صابون همراه با مرطوب کننده باشد. بهتر است علاوه بر شستن صورت از مالش آرام پوست هم استفاده شود و اسکراب هم انجام شود.

 • پس از خشک کردن پوست، مالش و اصطکاک شدید آن را تحریک میکند و نباید این کار انجام شود و خشک کردن توسط یک حوله نرم انجام میشود.

 • آب مورد استفاده جهت شستشوی صورت باید ولرم باشد و از مصرف آب خیلی سرد یا خیلی گرم جلوگیری شود.

 • در بعضی از موارد صابون های مخصوص پوست های جوش دار استفاده میشود که حاوی ترکیب آنتی باکتریال و یا بنزوئیل پروکسید است.

 • بعضی پاک کننده ها به شکل کرم یا امولسیون هستند که منفعت بیشتری نسبت به صابون و آب ندارند ولی نباید به عنوان مرطوب کننده استفاده شود. این ترکیبات برای پاک کردن آرایش چرب که مقاوم به آب است توصیه می شود. این ترکیب برای افراد با پوست ظریف توصیه می شود. اگرچه این مواد باید با آب شسته شوند.

تونرها و شاداب کننده ها

 • هدف استفاده از این ترکیبات برطرف کردن چربی و یا باقیمانده صابون است ولی علاوه بر آن اثر نرم کننده نیز بر پوست و شادابی پوست دارند. در مواردی که شوینده های قلیایی استفاده می شود شاید مصرف این ترکیبات ضروری به نظر برسد.

 • در صورتی که رتینوئید مصرف میکنید، مصرف این ترکیبات پوست را قرمز، ملتهب و دچار خارش می کند. در این صورت استفاده از ترکیبات فاقد الکل مفید است.

 • این ترکیبات پوست را خنک و شاداب به نظر می رساند و بصورت موقت منافذ پوستی را می بندد و چربی لایه خارجی پوست را می برد.

 • شاداب کننده ها غالبا شامل آلومینیوم یا نمک های روی هستند که منافذ پوستی را می بندند ولی این اثر جنبه علمی ندارد. از طرفی این ترکیبات منتول یا کامفور دارند که پوست را خنک و شاداب میکند.

 • امروزه که استفاده از صابون های مدرن رایج شده است، شستشوی صورت با آب برای پاک کردن کامل صابون کافی است و مصرف این ترکیبات غیرضروری است. فرآورده های بعد از اصلاح غالبا شامل این ترکیبات هستند و این محصولات دارای آب و الکل است.

 • در صورتی که بیمار از ترکیبات آنتی اکسیدان موضعی استفاده میکند بهتر است فرم ژل یا اسپری استفاده شود.

مرطوب کننده ها

این ترکیبات برای حفظ سد پوستی لازم است و بعلاوه اثرات ضدپیری نیز دارد. بعضی از بیماران دچار آکنه عنوان می کنند که چون پوست ما دارای ضایعه است مجبوریم پوست را خیلی خشک نگه داریم. در حالیکه در این افراد استفاده از فرم محلول یا شکل کرم بدون چربی مناسب است و این ترکیبات باید در این افراد دارای خاصیت غیرکومدوژن باشند. در صورتی که بدن خشک نباشد استفاده از مرطوب کننده لازم نیست ولی در بعضی افراد مرطوب کردن بدن نیز لازم است.

مهمترین فاکتور در انتخاب نوع مرطوب کننده تعیین نوع پوست است.

پوست خشک:

فاقد درخشندگی است. منافذ به سختی قابل تشخیص است و این افراد معمولا پوست های روشن تری دارند. در افراد با پوست بسیار خشک گاهی پوسته پوسته شدن و ترک پوستی قابل شهود است.

پوست چرب:

این پوست براق به نظر می رسد خصوصا در ناحیه پیشانی، بینی، چانه، در لمس چرب است. منافذ پوستی بزرگ قابل مشاهده است. این افراد مستعد آکنه در بلوغ هستند.

پوست نرمال:

حالتی بین خشک و چرب است. نه براق و نه چرب در لمس هستند. به نظر مربوط می رسد. منافذ پوستی بزرگ نیستند.

پوست ترکیبی:

T-Zore این پوست ها که شامل پیشانی، پل بینی، مرکز چانه است فعالیت غدد سبابه شدیدتر است. در این نواحی چرب می باشد.

 • در پوست های خشک استفاده از مرطوب کننده چرب لازم است.

 • در پوست های چرب یا متمایل به چرب نیاز به مرطوب کننده نیست. به جز مواقعی که پوست خشک تر میشود مثلا در معرض هوای سرد و خصوصا در افراد با پوست مستعد آکنه نباید از مرطوب کننده معمولی استفاده شود.

 • در پوست های نرمال یا نزدیک به نرمال باید از مرطوب کننده هایی که حداقل چربی را دارند استفاده کرد. در پوست های ترکیبی نباید از مرطوب کننده در نواحی T-Zone استفاده کرد و باید از ترکیبات فاقد چربی استفاده کرد.

 • تیپ پوستی همچنین در تعیین تکرار استفاده از مرطوب کننده نیز موثر است. در پوست های خشک تر، دفعات تکرار باید بیشتر شود. مرطوب کننده ها بایستی بصورت کامل بر روی پوست مالیده و بعد با آب شسته شود تا باعث شادابی پوست شود .

کرم های دور چشم

هدف در واقع شبیه کاربرد مرطوب کننده ها است. البته این ترکیبات بسیار گران تر هستند. بدلیل اینکه ماده فعال مرطوب کننده ها برای دور چشم می تواند تحریک کننده باشند. این ترکیبات باید برای پوست نازک اطراف چشم قابل تحمل باشند و میزان رطوبت مورد نیاز نیز در استفاده از این ترکیبات یک ملاک است.

ضدآفتاب ها

جزو موارد ضروری برای مراقبت پوستی و شادابی پوست هستند. بیماران باید مراقبت کامل از اشعه UVA و UVB داشته باشند هرچقدر پوست فرد روشن تر باشد احتمال آسیب بیشتر است.

نکات ضروری با آفتاب

 1. در ساعات اوج گرما بیرون از منزل نباشد (ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر)شادابی پوست

 2. در طی ساعات فعالیت خارج از منزل از کلاه یا نقاب یا لباس مناسب استفاده کنید چرا که امواج خورشید از سطح آب شن و برف ساتع میشود. امواج خورشید از هر سطح قابل رفلکس، بازتاب میشود.

 3. روزهای ابری که به نظر خنک تر می رسد، نیز مانند سایر روزها است و حفاظت از آفتاب کاملا ضروری است.

 4. در روزهای برفی، احتمال سوختگی بسیار شدید است پس حفاظت از صورت و گوش ها ضروری است.شادابی پوست

 5. SPF لباس های پوشش حدود ۴ یا بیشتر است که بسته به نوع لباس متفاوت است. افرادی که لباس های نازک یا تیشرت سفید می پوشند حدود ۲۰۰ درصد از امواج خورشید را جذب میکنند و بقیه را عبور میدهند. پوشیدن لباس خیس حفاظت آن را در برابر نور آفتاب ۳۰-۴۰ درصد کاهش میدهد.

 6. استفاه از ضدآفتاب ها با SPF حداقل ۱۵٫